Blog kategorie
Jaki kompresor do malowania?
Jaki kompresor do malowania?

Malowanie profesjonalnym kompresorem jest znacznie tańsze i wydajniejsze niż użycie jednorazowych puszek z farbą oraz przede wszystkim można uzyskać lepszą jakość powierzchni. Oczywiście malowanie całego samochodu będzie wymagało odpowiedniej wprawy, ale renowacje pojedynczych części można już bez trudu wykonać samodzielnie.

Jaki kompresor będzie najlepszy do lakierowania?

Trudno jest znaleźć kompresor, który będzie świetnie sprawdzał się do malowania wszystkiego, np. mebli, samochodu i jednocześnie malutkich elementów dekoracyjnych. Oczywiście są na rynku dostępne różne urządzenia i wymagają one dodatkowych akcesoriów, takich jak pistolety, filtry i węże. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Przy wyborze odpowiedniego kompresora warto wziąć pod uwagę przede wszystkim pojemność zbiornika, która głównie będzie zależała od tego, co najczęściej będziemy malować i jak często. W praktyce najlepsze okazuje się małe urządzenie, które jest wygodne i mobilne, ale niestety mała pojemność może nie wystarczyć do wykonywania częstych prac, np. codziennie.

Najpopularniejsze urządzenia do malowania to:

 • kompresor bezolejowy 24 l - służy głównie do malowania drobnych elementów i wykończenia detali. Zastosowanie amatorskie.
 • kompresor olejowy 50/90 l - z tego urządzenia najchętniej korzystają zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy, ponieważ sprzęt charakteryzuje się dużą mocą, wydajnym silnikiem i pozwala malować większe elementy, takie jak błotniki czy felgi.
 • kompresor olejowy pow. 270/500 l - jest najlepszym rozwiązaniem do malowania całych samochodów, dużych elementów oraz innych prac wykonywanych na dużej powierzchni.

Dodatkowo warto wiedzieć o tym, że przy malowaniu kompresorem olejowym, należy zwrócić uwagę na to, aby urządzenie posiadało osuszacz powietrza lub chociaż separator wody z filtrem lub stacje uzdatniania, gdyż proces malowania wymaga bardzo czystego powietrza. Na uwagę zasługuje też 15 lat gwarancji na przerdzewienie zbiornika i dodatkowe wyposażenie.

Jaki kompresor wybrać do malowania w domowym garażu?

Do malowania najlepszą sprężarką okazuje się ta o pojemności przynajmniej 50 litrów i wydajności wyjściowej ponad 200l/min. Zbyt mała będzie powodować to, że sprężarka często będzie napełniać butlę, a zbyt duża będzie utrudniać pracę ze względu na swoją wagę, gdy będziemy chcieli ją przenieść w inne miejsce. Dobierając urządzenie, należy także pamiętać, aby kompresor tłokowy nie pracował dłużej niż 70% czasu, gdyż kompresory tłokowe nie służą do pracy ciągłej, do jakiej stworzone są kompresory śrubowe.

Jeśli planujemy prace lakiernicze w bliskiej odległości od kompresora, warto wziąć pod uwagę także poziom hałasu emitowanego przez sprężarkę. Są na rynku urządzenia wyciszane, które znacznie redukują hałas a co za tym idzie zwiększają komfort pracy i są korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Na początek należy dokładnie określić, do jakiego malowania będzie wykorzystywane urządzenie. Warto odpowiedzieć sobie na pytanie:

 • co będziemy malować,
 • jakim pistoletem,
 • na ilu stanowiskach,
 • jaką dyszą,
 • jaką farbą,
 • jakie jest zapotrzebowanie na powietrze,
 • czy będą malowane duże powierzchnie, czy tylko małe elementy,
 • czy będzie to malowanie precyzyjne niewielkich detali samochodu, czy np. całych ścian.

Warto również zastanowić czy planujemy dokupić dodatkowy osprzęt oraz czy będziemy wykorzystywać sprężarkę do częstego malowania, czy tylko od czasu do czasu. Dobrze jest skonsultować się z pracownikiem sklepu, aby pomógł dopasować odpowiedni sprzęt do prac, które chcemy wykonywać.

Newsletter

Sięgnij po więcej!

Dołącz do newslettera i otrzymaj extra 150 punktów w naszym programie lojalnościowym oraz zyskaj dostęp do zamkniętych promocji.

Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl