Pytania i odpowiedzi

A-Z sprężonego powietrza


Tutaj można znaleźć terminy techniczne i objaśnienia na temat sprężarek i narzędzi pneumatycznych.


1. Co to jest chłodnica końcowa?

Sprężone powietrze jest schładzane w chłodnicy końcowej; w ten sposób wilgoć jest kondensowana z powietrza. Powietrze i kondensat  przepływają oddzielnie do naczynia.
 2. Co to jest filtr wlotowy?

Powietrze jest zasysane przez filtr wlotowy i oczyszczane. Żywotność filtra wlotowego w dużej mierze zależy od warunków pracy sprężarki.
   


 
3. Co to jest koło wentylatora?

Wirnik wentylatora chłodzi całą jednostkę, w szczególności chłodnicę końcową i cylinder. W przypadku silników prądu przemiennego należy przestrzegać kierunku obrotów oznaczonego czerwoną strzałką.
 


 
4. Jaki jest cel zaworu bezpieczeństwa?

Ze względu na wymogi prawne konieczny jest zawór bezpieczeństwa, który wydmuchuje przy określonym ciśnieniu np. 1-2 bary powyżej ciśnienia końcowego.
 


 
5. Jaki efekt ma cylinder?

Powietrze wlotowe jest sprężane w cylindrze. Sprężarki tłokowe są dostępne w wersjach jedno- i dwucylindrowych. W przypadku cylindrów dwucylindrowych połączonych szeregowo lub jako silnik widlasty rozróżniamy konstrukcję jednostopniową i dwustopniową.
Jednostopniowy: sprężanie odbywa się na cylinder przy maksymalnym ciśnieniu.
Dwustopniowy: sprężanie wstępne w pierwszym cylindrze i sprężanie końcowe w drugim cylindrze.
   6. Do czego służy przełącznik ciśnienia?

Presostat automatycznie steruje impulsami włączania i wyłączania sprężarki za pomocą ciśnienia w zbiorniku. Po osiągnięciu maksymalnego ciśnienia sprężarka wyłącza się automatycznie. Jeśli ciśnienie spadnie o ok. 2 bar poprzez usunięcie powietrza, sprężarka zostaje automatycznie uruchomiona ponownie.
 


 
7. Jaki jest cel zaworu zwrotnego?

Zawór zwrotny zapobiega powrotowi powietrza z naczynia do sprężarki.
 


 
8. Co to jest zawór odciążający?

Zawór odciążający jest zainstalowany pod wyłącznikiem ciśnieniowym. Uwalnia istniejące nadciśnienie, gdy sprężarka jest automatycznie wyłączana. Sprężarka może uruchomić się bez obciążenia.
Uwaga: w przypadku awarii zasilania nie następuje automatyczne zwolnienie poprzez wyłączenie i włączenie.
 


 
9. Jakie jest przeznaczenie zbiornika ciśnieniowego?

Służy jako komora powietrzna, ale także jako komora kondensacyjna. Zbiorniki z powłoką wewnętrzną mają szczególnie długą żywotność (nawet 15 lat gwarancji).
 


 
10. Co to jest zawór spustowy kondensatu?

Instalowany jest w najniższym punkcie zbiornika, aby umożliwić regularne odprowadzanie kondensatu.
 


 
11. Do czego służy reduktor ciśnienia?

Reduktory ciśnienia regulują wymagane ciśnienie robocze z dużą dokładnością regulacji i są standardowo wyposażone w manometr. Przycisk regulacji jest blokowany, więc podczas pracy nie można regulować ciśnienia.
 


 
12. Co to jest separator wody z filtrem?

Separatory wody z filtrami opróżniają się półautomatycznie i składają się z filtra mechanicznego 20 µm i dodatkowego poziomu separacji poprzez przyspieszenie odśrodkowe sprężonego powietrza.
 
 13. Co to jest reduktor ciśnienia z filtrem?

Filtry reduktorów ciśnienia rozszerzają zalety reduktorów ciśnienia o półautomatyczne opróżnianie przed reduktorem ciśnienia.
Wyposażone są standardowo w manometr i wymienny wkład filtrujący 20 µm (seria fabryczna) i / lub 50 µm (seria kompaktowa). Możliwe są specjalne konstrukcje elementu filtrującego. Zbiorniki na kondensat z serii fabrycznej są wykonane z metalu i wyposażone we wskaźnik poziomu. Wzierniki serii kompaktowej są wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego.
 


 
14. Co to jest olejarka do mgły?

Olejarki mgłowe umożliwiają usuwanie sprężonego powietrza zawierającego olej ze wszystkich narzędzi pneumatycznych smarowanych olejem. Precyzyjna regulacja zapewnia stały dopływ oleju jako etap kondycjonowania za reduktorem ciśnienia filtra. Ilość dostarczanego oleju można regulować za pomocą igły regulacyjnej.
Zwiększenie = obrót w lewo (przeciwnie do ruchu wskazówek zegara).
Redukcja = obrót w prawo (zgodnie z ruchem wskazówek zegara).
 


  
15. Jak obliczać wydajność wyjściową?

Teoretyczna wydajność wyjściowa jest obliczana ze wzoru:

objętość skokowa x prędkość
 


 
16. Jaka jest wydajność napełniania?

Ilość sprężonego powietrza, którą sprężarka tłokowa udostępnia jako energię sprężoną. Producent kompresora podaje specyfikację wydajności  napełnienia w opisie technicznym urządzenia. W porównaniu z wydajnością wejściową jest to rzeczywista wydajność, która jest dostępna dla jego urządzeń pneumatycznych.
   


 
17. Jaka jest efektywna wielkość przepływu?

Jest to znormalizowana procedura pomiarowa. Przepływ objętościowy mierzy się zgodnie z normami: VDMA 4362 lub ISO 1217.
 


    
18. Jaki jest cel przełączników gwiazda-trójkąt?

Sprężarki o mocy silnika 5,5 kW lub większej muszą być uruchamiane za pomocą przełącznika gwiazda-trójkąt z powodu warunków narzuconych przez lokalne elektrownie. Przełącznik gwiazda-trójkąt i zawór elektromagnetyczny zmniejszają zużycie energii podczas fazy rozruchu.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl